Vzteklina (rabies), někdy nazývaná také jako běsnění, je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému. Tato nemoc patří mezi smrtelné zoonózy, což znamená, že je přenosná na lidi. Mezi projevy onemocnění patří změny v chování, zvýšená dráždivost, agresivita, paralýzy a končí ve většině případech smrtelně. Původcem vztekliny je neurotropní virus z rodu Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae.

Nemoc postihuje prakticky všechna teplokrevná zvířata, především savce. Většina ptačích druhů je nevnímavá. Vnímavost jednotlivých druhů závisí na sérotypu viru. V Evropě je hlavním rezervoárem vztekliny liška obecná a netopýři, méně již pak psi, kočky a další zvířata. Vnímavost psů je s kočkami zhruba srovnatelná, či ještě o něco nižší.

Vzteklina se přenáší nejčastěji kontaminací otevřené rány infekční slinou nakaženého zvířete (např. pokousáním). Délka inkubační doby je variabilní a může se pohybovat od 10 dnů až po několik měsíců. Nejčastější délka inkubační doby bývá v rozmezí 3 až 8 týdnů.

U nás je pro chovatele ze zákona povinné zajistit, aby byli psi a některá další zvířata držená v zajetí, zejména liška, jezevec, kuna, ve stáří od 3 měsíců do 6 měsíců a poté vždy jednou za rok očkováni proti vzteklině.


kontakt: vzteklina { zavináč } dokapsy.cz     |     hostováno na dokapsy.cz | Hledáte Jiný Web?